Οι μαθήτριες και οι μαθητές του 6ου ΓΕ.Λ. Γλυφάδας συμμετείχαν τη σχολική χρονιά 2021-2022 στην υλοποίηση του προγράμματος The Butterfly Project το οποίο προσφέρεται από Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδας και είναι εγκεκριμένο από το Υ.ΠΑΙ.Θ. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε επίσης στα πλαίσια των δράσεων του Ευρωπαϊκού Προγράμματος “T4E – Teachers4Europe: setting an Agora for Democratic Culture”. Επιπλέον, αποτελεί δράση της επιχορήγησης (mini grant) που κέρδισε το σχολείο μας για δεύτερη χρονιά από το TOLI “The Olga Lengyel Institute for Holocaust studies and human rights”. Η δράση επίσης αυτή παρουσιάστηκε στο συνέδριο της UNESCO για Καλές εκπαιδευτικές πρακτικές στο Μουσείο της Ακρόπολης την 1η Απριλίου του 2022. Το πρόγραμμα The Butterfly Project έχει ως στόχο την κατασκευή 1.500.000 κεραμικών πεταλούδων σε παγκόσμιο επίπεδο στη μνήμη των παιδιών που χάθηκαν στο Ολοκαύτωμα σε όλη την Ευρώπη. Οι συμμετέχοντες γνώρισαν τις ιστορίες των παιδιών, συζήτησαν και προβληματίστηκαν πάνω στο θέμα του Ολοκαυτώματος αλλά και γενικότερα των ανθρώπινων δικαιωμάτων, των διακρίσεων και των προκαταλήψεων. Στη συνέχεια ολοκλήρωσαν το εικαστικό μέρος του προγράμματος με μεγάλο ενθουσιασμό και μέσα από τα έργα τους έδειξαν το μεγάλο τους ενδιαφέρον και την ευαισθησία που το προσέγγισαν. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 14 μαθήτριες και μαθητές υπό την επίβλεψη δύο καθηγητριών. Οι πεταλούδες εκτίθενται στο χώρο μνήμης του Ολοκαυτώματος του σχολείου μας. Στόχος μας: ένα καλύτερο μέλλον για όλους. Σύνθημά μας: Ποτέ ξανά!
Υπεύθυνες καθηγήτριες: Τζιωτάκη Κατερίνα, Μαρκίδου Αικατερίνη